penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

antresola w salonie
Wnętrza

Antresola w salonie – za i przeciw

Marzysz o eleganckim i funkcjonalnym wnętrzu? Jedną z opcji, wartą rozważenia jest antresola, pozwalająca w pełni wykorzystać potencjał wysokiego pomieszczenia. Jednak, aby być w pełni obiektywnym, przyjrzyjmy się zarówno zaletom, jak i wadom antresoli.

Cym jest antresola?

Antresola w salonie stanowi poziom pośredni między parterem a piętrem domu lub mieszkania. Jej przeznaczenie będzie zależało od preferencji domowników. Na antresoli można zaaranżować biuro, biblioteczkę, a nawet sypialnię. Kluczem do osiągnięcia pożądanych rezultatów aranżacyjnych jest dobry projekt i funkcjonalne umeblowanie.

Antresola w salonie – zalety

Wymienianie zalet antresoli należy zacząć od tego, że jest praktycznym i niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, szczególnie gdy powierzchnia domu lub mieszkania jest niewielka. Antresola w salonie sprawia, że wnętrze staje się oryginalne. Jeśli przyjrzymy się popularnym projektom domów w katalogach, nie znajdziemy tam wielu propozycji z antresolami. Większość katalogowych wnętrz jest do siebie bardzo podobna, więc jeśli komuś zależy na oryginalności, powinien wziąć pod uwagę zabudowanie antresoli, która będzie ciekawym urozmaiceniem. Koleją z zalet antresoli jest efekt wizualny – przenikanie się salonu z górną częścią pomieszczenia. Dzięki temu pięknie zostają wyeksponowane skosy, a jeśli jeszcze widoczne są drewniane belki to efekt będzie imponujący.

Antresola w salonie – wady

Żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad i tak samo jest w przypadku antresoli. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że żadna z wymienionych niedoskonałości nie może zostać zneutralizowana. Jednym z najczęściej wymienianych zarzutów antresoli jest konieczność posiadania w domu dużych okien, które wiążą się z większymi kosztami. Jeśli przeszklenia znajdują się od południowej strony pojawia się problem ze znacznym nagrzewaniem się salony, który później trudno jest ochłodzić. Skoro już o ogrzewaniu mowa, to każdy doskonale wie, że większe lub wysokie pomieszczenia trudniej jest ogrzać, ponieważ ciepłu ucieka do góry, przez co nie da się szybko uzyskać takiej samej temperatury na całej powierzchni. Do tego dochodzą względy akustyczne – dźwięki i hałasy z dołu są słyszalne na górze, więc jeśli ktoś zaaranżuje sobie tam sypialnie lub niewielkie domowe biuro, może nie mieć wymaganego spokoju do pracy i spania.

Wysokość antresoli

Antresola może być świetnym sposobem na oszczędzenie miejsca, zwłaszcza jeśli nie jest ono zbyt duże. Ważne jest jednak to, że antresola ma sens tylko wtedy, kiedy w domu znajduje się wysoki sufit. W przeciwnym razie będzie przytłaczać. Za minimalną przyjmuje się wysokość 4,4 m.

Podsumowanie

Antresola w salonie nie jest rozwiązaniem dla każdego wnętrza, ponieważ posiada dość nietypową konstrukcję – przestrzeń nie jest ani w pełni zamknięta, ani otwarta co może generować pewne niedogodności, np. wszystkie dźwięki z dołu niosą się na górę i odwrotnie. Jednak mimo pewnych wad, antresola w salonie jest dobrym i ciekawym rozwiązaniem, które nada pomieszczeniom wyjątkowego i niebanalnego charakteru.