penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

linoleum do kuchni
Wnętrza

Czy linoleum do kuchni to dobry pomysł?

W trakcie urządzania nowego mieszkania każda osoba zastanawia się, jakie wyposażenie będzie najlepsze. Nie chodzi tylko o meble do salonu czy kabinę do łazienki. Równie ważny okaże się wykończenie podłogi w kuchni. Co wydaje się zaskakujące, często wybierana jest wykładzina, która jest dostępna pod znaną z dawnych czasów nazwą, czyli linoleum. Dlaczego? Jakie ma zalety? Sprawdźmy.

Co to jest linoleum?

Na wstępie wspomnieliśmy, że decyzja o kupnie linoleum do kuchni może niektórych ludzi, szczególnie naszych starszych sąsiadów, zadziwiać. Przecież taki materiał, podobnie jak gumoleum miał od zawsze słabą jakość i kosztował niewiele pieniędzy. Zgadza się. Jednak dziś, mówiąc o linoleum, mamy na myśli znacznie lepszy produkt. Co więcej, idąc do sklepu budowlanego, zauważymy, że występuje on pod innym określeniem. Mowa o wykładzinie PCV.

Taka elastyczna wykładzina wykonana jest obecnie z mączki drzewnej, żywicy, oleju lnianego, wapieni oraz przede wszystkim mocnego tworzywa sztucznego, jakim jest polichlorek winylu. Dodatkowo przy jej produkcji stosuje się różne wypełniacze i pigmenty. Trzeba także nadmienić, że są dwa rodzaje linoleum: jednorodne oraz wielowarstwowe (złożone z kilku folii).

Właściwości linoleum

Skoro wiemy już, czym jest opisywany tutaj materiał, należy jeszcze wymienić jego zalety. Po pierwsze linoleum do kuchni jest łatwe w ułożeniu na podłodze. Po prostu rozwijamy rolkę i następnie wykładamy wykładzinę (posadzka musi być jednak idealnie gładka). Oczywiście, aby zrobić to estetycznie, będziemy także potrzebować odpowiednich listewek. Co ważne, owa wykładzina jest zdrowa, ciepła i w pełni higieniczna. Bez problemu można ją czyścić – wystarczy woda wymieszana z detergentem. Mało tego, charakteryzuje się odpornością na wgniecenia i ścieranie. Poza tym tłumi wszelkie dźwięki oraz odgłosy ludzkich kroków.

Linoleum do kuchni – dobry wybór

Powyżej wspomniane właściwości powodują, że jak najbardziej warto kupić, trwałą wykładzinę PCV. Tym bardziej, że sama cena jest dość niska, szczególnie w porównaniu do płytek ceramicznych. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na jej grubość. Im więcej warstw będzie mieć linoleum, tym będziemy mieć większą pewność, że nie ulegnie uszkodzeniom mechanicznym.

W przypadku linoleum do kuchni, warto zdecydować się na materiał ze wzorem, który imituje prawdziwego i naturalnego kamienia albo drewna. Jest on bardzo popularny i wygląda pięknie. Jednak, jeśli chodzi o sam kolor, to możemy się początkowo zdziwić, że różni się od tego, który był widoczny na zdjęciu reklamującym w sklepie. Musi minąć kilka godzin, aby wykładzina osiągnęła swoją właściwą barwę. Właśnie dlatego warto najpierw zdobyć odpowiedni próbnik.

Uwaga! Na koniec jeszcze jedna ważna wskazówka. Linoleum do kuchni jest bardzo dobrym pomysłem, gdyż jest odporne na wilgoć (nie przepuszcza jej). To prawda. Musimy sobie tylko zdawać sprawę, że bardzo częsty kontakt z wodą prędzej czy później doprowadzi do widocznego uszkodzenia.