penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

urządzanie ogrodu
Ogród

Jak samodzielnie założyć piękny ogród?

Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie urządzania ogrodu. Posiane wtedy i posadzone wtedy kwiaty zakwitną już wczesnym latem i będą cieszyć nasze oko. Zakładanie ogrodu należy zacząć od jego zaplanowania, dzięki temu unikniemy niepotrzebnego przesadzania roślin.

Planowanie ogrodu

To najważniejszy etap, który można przygotować sobie zimą. Planując ogród należy pamiętać, że ma on służyć przede wszystkim jego użytkownikom, od tego będą zależały jego funkcje.

W większości ogrodów poza strefą zieloną wyodrębnia się także strefę na odpoczynek, spotkania ze znajomymi (altanka z grillem), ewentualnie plac zabaw dla dzieci oraz miejsce do aktywnego wypoczynku (małe boisko do kosza, basen, ścianka wspinaczkowa).
Nawet mały ogród można tak zaaranżować, by spełniał wszystkie funkcje.

Oczywiście w ogrodzie dominować będą różnego rodzaju rośliny. Trzeba więc zaplanować rabaty, trawnik, pergole.

Etapy zakładania ogrodu

Urządzanie ogrodu należy rozpocząć od prac związanych z terenem. W razie konieczności należy go wyrównać, można wybudować skarpę oraz oczko wodne. Warto także położyć kable elektryczne. Nawet jeżeli zdecydujemy się na oświetlenie solarne, to warto zamontować kilka bezpiecznych gniazdek, do których będzie można podłączyć kosiarkę, zraszacze lub inne urządzenia.

Kolejny etap to wytyczenie ścieżek, ich ostateczne wykończenie grysem lub kostką można odłożyć na późniejszy czas, kiedy prac w ogrodzie będzie mniej.

Dopiero w tak przygotowanym ogrodzie możemy zacząć sadzić rośliny. Należy dobierać je w zależności od warunków panujących w ogrodzie:

– rodzaju gleby,
– wilgotności,
– nasłonecznienia.

Warto także wziąć pod uwagę czas, który możemy poświęcić na pielęgnację roślin. Jeżeli nim nie dysponujemy, to zamiast tradycyjnego trawnika, lepiej zasiać kwietną łąkę. Nie tylko pięknie się prezentuje, ale na dodatek nie trzeba jej kosić.

Nasadzając drzewa i krzewy należy pamiętać, że wraz z upływem lat będą się one rozrastać i trzeba zachować między nimi odpowiednie odstępy. Niektóre krzewy wymagają systematycznego formowania, by pięknie się prezentowały.

Szczególnie efektownie prezentują się w ogrodzie rośliny sadzone piętrowo, najniższe z przodu, najwyższe z tyłu.

Samodzielne urządzanie ogrodu wymaga wiele pracy i trzeba liczyć się, że nie zawsze przyniesie od razu spodziewany efekt. Czasami trzeba będzie dokonywać korekt lub zmienić koncepcję.

Osoby, które dysponują dużym budżetem mogą zlecić założenie ogrodu profesjonalnej firmie, która kompleksowo wykona wszystkie prace.