penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

jak tanio wykończyć schody betonowe
Dom

Jak tanio wykończyć schody betonowe?

Malowanie schodów betonowych jest niezbędne, jeżeli zależy nam na zachowaniu ich w dobrym stanie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to możliwe, nawet jeśli intensywnie je użytkujemy.

Doradzamy jak tanio wykończyć schody betonowe?

W tym artykule wyjaśnimy jak tanio wykończyć schody betonowe. Farba musi być przede wszystkim odpowiednio dobrana, żeby skutecznie zabezpieczała powierzchnię przed uszkodzeniami oraz działaniem różnorodnych czynników. Nie należy pomijać tego etapu, ponieważ może się to skończyć pęknięciami lub nieestetycznymi przebarwieniami. Schody betonowe na zewnątrz najlepiej obłożyć płytkami klinkierowymi oraz ceramicznymi. Jest to nie tylko jedne z najpopularniejszych, ale również najbardziej praktycznych rozwiązań technologicznych. Płytki posłużą nam przez długi czas, ponieważ są odporne na ścieranie oraz wilgoć. Wiele osób zastanawia się jak tanio wykończyć schody betonowe, żeby można z nich było korzystać wiele lat. Oprócz płytek ceramicznych warto też wykorzystać płytki kamienne, które są niezwykle efektowne oraz eleganckie. Najlepiej sprawdzi się piaskowiec, bazalt oraz granit. W aranżację klasyczną doskonale wpiszą się za to schody betonowe wykończone przy pomocy drewnianych desek. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które będzie pasować także do aranżacji nowoczesnej oraz skandynawskiej. Wiele osób zastanawia się jak tanio wykończyć schody betonowe.

Najtańsze metody

Najtaniej jest jednak pomalować betonowe schody farbą. Trzeba jednak wybrać farbę wysokiej jakości, ponieważ tania farba może dobrze nie zabezpieczyć powierzchni betonu. Beton będzie skutecznie chroniony przez kilka warstw farby. Wyrób powinien jednak posiadać dobre parametry wytrzymałościowe. Powłoka musi być przede wszystkim odporna na ścieranie, a do tego musi posiadać dobrą przyczepność do podłoża. Niektóre farby sprawdzą się także do malowania schodów wewnętrznych. Ocena stanu podłoża jest zazwyczaj pierwszym etapem renowacji schodów betonowych. Trzeba dokładnie usunąć wszystkie fragmenty betonu, które są luźno związane i odpadają lub się kruszą. Czasami niezbędne będzie wyrównanie podłoża lub uzupełnienie ubytków, dlatego warto poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na podstawowych naprawach.

Drobne naprawy

Dawniej wykorzystywano beton lepszej jakości, jednak obecnie stosowane są specjalne zaprawy. Jeśli schody są w dobrym stanie to oczywiście nie trzeba przeprowadzać żadnych napraw, a wystarczy umyć je z zanieczyszczeń i zabrudzeń. Należy mieć na uwadze, że wszelkie zabrudzenia zmniejszają przyczepność powłok malarskich oraz zaprawy. Oleiste substancje, które są trudne do usunięcia można zmyć za pomocą rozcieńczalnika. Trzeba także pamiętać o naprawie drobnych uszkodzeń. Będzie do tego oczywiście potrzebna odpowiednia zaprawa, która umożliwi wypełnienie nierówności oraz pęknięć. Najlepiej zostawić ją do całkowitego wyschnięcia, a później delikatnie starać się wyrównać powierzchnię. Dany fragment można też zwilżyć wodą, jeśli chcemy zwiększyć przyczepność stosowanych zapraw. Przygotowując remont schodów betonowych nie można zapomnieć o nałożeniu podkładowej warstwy. Należy pamiętać, żeby pracować na całkowicie suchym podłożu. Teraz powinieneś już wiedzieć jak tanio wykończyć schody betonowe.