penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

kupno mieszkania pod wynajem
Nieruchomości

Kupno mieszkania pod wynajem – jak wybrać ciekawą nieruchomość?

Kupno mieszkania pod wynajem od wielu już lat uznawane jest za dobry sposób na uzyskanie dochodu pasywnego. Jest to stały i regularny przychód. Nie znaczy to jednak, że jest to inwestycja, która nie jest obciążona ryzykiem. Jak wybrać mieszkanie, które będzie chętnie wynajmowane?

Najemca jest najważniejszy

Wybierając mieszkanie inwestycyjne bardzo często dopuszczamy emocje do głosu. Inwestor wybiera nieruchomości, która mu się podoba z nadzieją, że najemca „jakoś się znajdzie”. Jest to błędne i bardzo ryzykowne działanie.

Poszukując mieszkania pod wynajem najpierw trzeba zastanowić się, z jakim najemcą inwestor chce pracować. Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie wymagań potencjalnego najemcy. Dopiero po odpowiedzi na te wszystkie pytania można przystąpić do poszukiwań odpowiedniej nieruchomości.

Wybierając mieszkanie należy pamiętać, że inne wymagania będzie miał student, inne rodzina z dziećmi, a jeszcze inne pracownicy zagraniczni. Kupno mieszkania pod wynajem będzie udaną inwestycją tylko wtedy, gdy inwestor dobrze zdefiniuje potrzeby najemcy.

Jak wybrać lokalizację?

Inwestorzy, którzy myślą o kupnie mieszkania pod wynajem bardzo często unikają nowych osiedli oddalonych od centrum miasta. Nie zawsze jest to dobra decyzja.

Trzeba pamiętać, że jest wielu najemców, którzy cenią sobie wyższy standard i cichą okolicę. Rodziny z dziećmi bardzo chętnie wybierają osiedla, które są zielone i mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Tak również jest z pracownikami (wyłącznie tymi wyższego szczebla), którzy na kilka lat zostają oddelegowani przez firmę do innego miasta.

Kupno mieszkania pod wynajem w centrum jest dobrą inwestycją, gdy najemcą ma zostać młody człowiek. Studenci, osoby, które rozpoczynają pracę w nowym mieście najczęściej cenią sobie duże miasto i wszystkie atrakcje, z których można korzystać. Kina, restauracje, puby czy kluby fitness muszą być łatwo dostępne.

Szybki dojazd na uczelnię czy do biblioteki również ma znaczenie. Bardzo ważna jest również komunikacja miejska, do której powinien być dobry dostęp.

Standard również ma znaczenie

Kupując mieszkanie pod wynajem, należy również zwrócić uwagę na standard lokalu. Bardzo ważny jest funkcjonalny rozkład mieszkania, dzięki któremu mieszkanie staje się komfortowe i praktyczne. Balkon oraz miejsce parkingowe to dodatkowe argumenty, które wyróżniają mieszkanie z dużej ilości ofert, która obecnie jest na rynku.

Warto również wybierać mieszkania pod wynajem w dzielnicach, które cieszą się sympatią najemców. Mieszkanie w ogrodzonym bloku, który jest bezpieczny, zawsze będzie lepiej przyjmowane przez klientów, niż atrakcyjne mieszkanie w zaniedbanym budynku.