penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

bojer do łazienki
Dom

Na co zwrócić uwagę wybierając bojler do łazienki?

W każdym domu potrzebna jest bieżąca ciepła woda. Używamy jej nie tylko do mycia i kąpieli, ale może być też stosowana do ogrzewania pomieszczeń. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z ciepłej wody użytkowej, musimy przygotować ją w inny sposób. Do wygodnego podgrzewania wody przydatny będzie bojler montowany w łazience. Na rynku można znaleźć różne rodzaje tych urządzeń. Aby wybrać najlepszy bojler dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na szczegółowe parametry dostępnych modeli.

Sposób działania

Bojlery można podzielić na przepływowe oraz pojemnościowe. Pierwsza grupa ogrzewa wodę na bieżąco — w momencie odkręcenia kranu. Są podłączane do jednego punktu w instalacji wodociągowej. Natomiast bojlery pojemnościowe magazynują wodę w dużym zbiorniku, a następnie podgrzewają ją. Posiadają grubą warstwę izolującą, wykonaną z wełny krystalicznej, pianki polistyrenowej lub pianki z poliuretanu. Dzięki temu wysoka temperatura może być skutecznie utrzymywana przez kilka godzin. Takie urządzenia działają bardziej skutecznie i są zalecane do bieżącego stosowania w domu.

Wygoda użytkowania

Podczas wyboru bojlera trzeba zastanowić się nad rodzajem zasilania. Można kupić wersje gazowe lub elektryczne. Ze względu na komfort użytkowania najczęściej wykorzystywane są bojlery elektryczne. Są proste w montażu i bardzo szybko nagrzewają wodę. Aby uzyskać wysoką temperaturę, wystarczy ustawić wartość na regulatorze i odczekać określoną ilość czasu. Należy także zwrócić uwagę, że montaż bojlera elektrycznego nie wiąże się z ryzykiem zatrucia czadem, co zdarza się w przypadku bojlerów gazowych.

Szybki montaż

Montaż bojlera elektrycznego w łazience polega na zamocowaniu urządzenia na stelażu, podłączeniu do niego rur z wodą i przewodu elektrycznego. Nie wymaga to ponoszenia dużych kosztów podczas przystosowania łazienki, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie do każdego mieszkania, niezależnie od układu pomieszczenia oraz ilości dostępnej powierzchni.

Bojlery występują także w wersjach montowanych pod umywalką. Jest to dobry wybór w sytuacji, gdy chcemy ograniczyć ilość miejsca zajmowane przez urządzenie. Bojler może być wtedy niewidoczny, co ułatwia aranżację wnętrza. Dobrym przykładem jest podumywalkowy bojler Galmet, który jest szczególne zalecany do montażu w trudno dostępnych miejscach. Ma pojemnik 5 lub 10 litrów i nagrzewa wodę w ciągu niecałych 10 minut.

Moc i pojemność

Bojler do łazienki musi być odpowiednią moc, bo to od niej zależy szybkość podgrzewania wody. Do domu jednorodzinnego odpowiedni będzie bojler o mocy około 4 kW, natomiast w łazience wystarczający będzie model o mocy przynajmniej 1,5 kW. Ważna jest też pojemność zbiornika na wodę — warto wybierać modele o wielkości 100 litrów lub więcej.

Takim urządzeniem jest bojler Biawar Classic, który posiada pojemnik 120-litrowy oraz dysponuje mocą 2 kW. Dzięki temu temperatura wody może osiągnąć maksymalnie nawet 80 stopni Celsjusza. Warto wymienić również bojler Kospel, szczególnie w wersji Slim, która sprawdzi się szczególnie dobrze w pomieszczeniach o niewielkich powierzchniach.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Nowoczesne bojlery posiadają dodatkowe funkcje, takie jak elektroniczne sterowane ze wskaźnikiem temperatury. Najlepiej zaopatrzyć się w wersję z zabezpieczeniem antykorozyjnym oraz termostatem, który chroni przed przegrzaniem. Dzięki temu urządzenie będzie trwałe, poza tym nie ponosimy ryzyka uszkodzenia zbiornika i zalania łazienki.

Bojler elektryczny sprawdzi się w każdym domu lub mieszkaniu, w którym potrzebujemy mieć stały dostęp do ciepłej wody. Nie trzeba czekać, aż woda się nagrzeje, a dodatkowo urządzenie samoczynnie utrzymuje stałą temperaturę. Jest to sprzęt wygodny w użytkowaniu oraz bezpieczny dla nas i naszych najbliższych.

Szeroką ofertę bojlerów do łazienki producentów Biawar, Galmet, czy Kospel, znajdziesz w sklepie https://arenalazienek.pl/pl/c/Bojlery/273.