penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

projekt domu
Dom

Serce vs rozum – rzecz o wyborze projektu domu jednorodzinnego

Od zawsze wiadomo, że piękno przykuwa wzrok, a serce się raduje, gdy w naszej wyobraźni spełniamy marzenia o posiadaniu wyśnionego produktu. Podobne mechanizmy działają także przy wyborze projektu domu. W pierwszym odruchu zachwycamy się estetyką bryły i idealnym dla nas, doborem barw, a potem zagłębiamy się w szczegóły. Może się zdarzyć, że jakiś dom absolutnie nas urzeknie, a wręcz oślepi, eliminując czujność co do możliwości jego realizacji. Wtedy, warto zdać się na rozum, który lekko sprowadzi nas na ziemię i poprowadzi w tę bardziej racjonalną stronę. Jak zatem umiejętnie dobrać najlepsze rozwiązanie, kierując się naszymi najważniejszymi wewnętrznymi kompasami?

Jak trafnie wybrać projekt, słuchając swojego serca i rozumu?

Przeglądając projekty domów, nierzadko wsłuchujemy się w podszepty swojego serca. Nasze reakcje są instynktowne i prawdziwe, będąc doskonałym odzwierciedleniem autentycznych, aktualnych potrzeb. Zwracając na nie uwagę, będziemy mieli szansę wybrać plan architektoniczny doskonale dopasowany do własnych upodobań, wyczucia estetyki i marzeń.

Choć takie decyzje często podejmujemy pod wpływem chwili, nie możemy zapominać również o niebagatelnej roli rozumu. To od jego oceny zależy, czy wytypowany budynek będzie funkcjonalny i dostosowany do codziennych potrzeb domowników, a jego realizacja nie nadwyręży budżetu przeznaczonego na ten cel. Taki głos rozsądku sprawi, że unikniemy nietrafionego zakupu projektu domu, który – choć zgodny z sugestią naszego serca – niekoniecznie będzie tani w budowie czy w dopasowany do stylu życia mieszkańców.

Z tego względu, przystępując do podjęcia ostatecznej decyzji, zawsze zwracajmy uwagę tak na emocje, jak i rozum. Dzięki temu, znacząco wzrośnie prawdopodobieństwo, że nasz wybór będzie strzałem w dziesiątkę.

Ważne aspekty podczas wyboru projektu domu

Bez względu na fakt, czy podczas wyboru gotowego projektu domu kierujemy się bardziej sercem, czy rozumem, nie możemy zapominać o kilku najważniejszych kryteriach. Przede wszystkim zapoznajmy się z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub z Warunkami Zabudowy, które zazwyczaj narzucają wiele obostrzeń związanych z kątem i rodzajem połaci dachu, wysokością budynku lub wymiarem elewacji frontowej. Niedostosowanie się do nich może sprawić, że nasz wniosek o pozwolenie na budowę zostanie odrzucony, a termin rozpoczęcia prac – znacząco się oddali.

Zastanówmy się, jaka powierzchnia domu będzie dla nas optymalna. Choć serce może podpowiadać, że duży metraż będzie bardziej komfortowy, to rozum z pewnością sprawi, że dobierzemy bryłę i powierzchnię użytkową zgodną z naszymi możliwościami finansowymi.

Przemyślmy, ile pomieszczeń będzie nam rzeczywiście potrzebnych. Wiadomo, że bazę domu stanowią: sypialnie, salon, kuchnia i łazienka, jednakże – warto też przeanalizować potrzebę posiadania pomieszczeń dodatkowych, takich jak: spiżarnia, strych, garderoba czy pralnia, które znacząco poprawiają użytkowy komfort domu. Jeśli zdecydujemy się na dom z garażem w bryle, należy rozważyć liczbę miejsc postojowych, jak również miejsce na regały z akcesoriami samochodowymi. Kolejną, istotną kwestią jest usytuowanie domu względem stron świata i dobór projektu z tarasem od strony południowej. Jeśli preferujemy zacienione miejsca, taras możemy zadaszyć lub zlokalizować go np. od wschodu.

Zwróćmy również uwagę na materiały, z których ma powstać nasz wymarzony dom. Idąc za głosem rozsądku możemy wybrać technologię murowaną, która zapewni nam wysoką trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Słuchając jednak swojego serca, możemy zdecydować się także na dom drewniany z bali, który zapewni niepowtarzalny klimat, kojarzący się z wakacjami wśród górskich szczytów. 

Czym lepiej kierować się podczas wyboru projektu domu – sercem czy rozumem? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista – serce i rozum muszą iść w parze. Nasza intuicja i emocje będą potrzebne przy wyborze kolorystyki i architektonicznych niuansów, natomiast rozum wesprze nas przy określeniu skomplikowania bryły, doboru metrażu i rozplanowaniu funkcjonalnym. Dzięki ich współpracy, wybór idealnego projektu może okazać się naprawdę prosty i przyjemny, a nasz nowy, wymarzony dom stanie się komfortową ostoją dla wszystkich jego mieszkańców.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl