penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

Fotel retro
Dom

Fotel retro – klasyka znów na czasie

Zwykło się mawiać, że najpopularniejsze trendy modowe powracają średnio co 20 lat. Spodnie-dzwony i buty na koturnie, ikony mody lat 70. XX wieku, powróciły triumfalnie na przełomie XX i XXI stulecia. Oversizowe swetry i spodnie z wysokim stanem, znane z końca ubiegłego wieku, niedawno znów zyskały popularność. Okazuje się, że trendy wnętrzarskie rządzą się takimi samymi prawami.

Dawne hity, królujące przed laty we wnętrzach, powracają w sposób, który trudno przewidzieć, jak np. moda wnętrzarska z czasów PRL-u. Kto by się spodziewał, że po latach znów modne staną się szklanki w metalowych koszyczkach lub też kryształowe wazony i bibeloty, przez długi czas postrzegane jako kiczowate. Do łask powracają również meble, które dzisiejsi 40- i 50-latkowie pamiętają z dzieciństwa, takie jak np. fotele retro.

Funkcjonalny kompakt

Twórcą fotela retro, który podbija współczesne salony, był artysta plastyk Józef Chierowski. Ten model fotela, znany pod nazwą „366” powstał pod koniec lat 50. ubiegłego stulecia jako odpowiedź na zapotrzebowanie na tani, prosty w montażu i zajmujący niewiele miejsca mebel wypoczynkowy. Fotel 366 odniósł nadspodziewany sukces – w ciągu niespełna 10 lat wyprodukowano prawie pół miliona egzemplarzy.

Kiedy przyjrzymy się konstrukcji tego fotela, jego popularność przestaje dziwić. Zasada konstrukcyjna fotela 366, jak również innych foteli inspirowanych tym kultowym modelem, opiera się na wykorzystaniu prostych form, które są wygodne i ergonomiczne. Meble te charakteryzują się niskim oparciem oraz szerokim, wyprofilowanym siedziskiem, które zapewniają komfort podczas siedzenia. Fotele retro są przy tym niewielkie, zgrabne i nie zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu.

Obok funkcjonalnej formy, fotel retro ma również niezaprzeczalny urok. Drewniana rama i podłokietnik i zapewniają wrażenie ciepła i naturalności, a tapicerka z miękkiej tkaniny dodaje elegancji. Dzięki temu przy całej swej prostocie fotel ten nie wygląda tanio, lecz prezentuje się atrakcyjnie w każdym wnętrzu.

Uniwersalne zastosowanie

Niezaprzeczalną zaletę dobrze zaprojektowanego mebla stanowi możliwość zastosowania go w pomieszczeniach o różnym charakterze i przeznaczeniu. Nie inaczej jest w przypadku fotela retro. Meble te świetnie prezentują się zarówno w mieszkaniach, jak i w hotelach czy pensjonatach, nadają się również do wykorzystania w biurze lub gabinecie urządzonym w stylu vintage.

W jaki sposób można aranżować fotele retro w pomieszczeniach? Oto kilka sugestii:

  • Salon vintage: tapicerowany fotel retro efektownie komponował się będzie z drewnianym rustykalnym stołem i klasyczną lampą. Aranżację warto uzupełnić reprodukcjami plakatów z okresu PRL-u i roślinami doniczkowymi, np. paprotkami.

  • Gabinet lub pracownia: w kąciku do pracy fotel retro świetnie sprawdzi się razem z solidnym drewnianym biurkiem oraz regałami z książkami. Efekt vintage podkreśli stylowa lampa na biurko z II połowy XX wieku.

  • Kącik czytelnika: miłośnicy książek mogą zaaranżować swój kącik czytelniczy, umieszczając welurowy fotel retro obok niskiego stolika, na który można będzie odłożyć książkę lub postawić kubek herbaty dla uprzyjemnienia lektury. Przytulności doda miękki pled, a tradycyjna stojąca lampa z abażurem z tkaniny podkreśli vintage’owy charakter miejsca.

W czym tkwi sekret retro?

Trudno dyskutować z faktem, że fotele retro zyskują coraz więcej zwolenników dzięki swojej praktyczności, ergonomii i wygodzie – to jednak nie wszystko. W czym więc tkwi sekret takiego powodzenia mebli sprzed lat? Czym fotele retro podbijają serca kolejnych użytkowników? Można powiedzieć, że ich atutem jest połączenie unikalności i nostalgii. 

Styl retro przyciąga wzrok, w ciekawy sposób wyróżniając się spośród współczesnego wzornictwa. Ludzie cenią oryginalność, dlatego też chętnie eksponują takie elementy w swoich wnętrzach. Fotele i inne meble retro są więc nie tylko funkcjonalnymi sprzętami, ale też designerskimi perełkami, które dodają wnętrzu charakteru. Nie bez znaczenia jest też element nostalgii, szczególnie dla pokolenia dzisiejszych 40- i 50-latków, którzy pamiętają nie tylko fotele typu 366, ale też inne meble retro z czasów swojego dzieciństwa.

 Artykuł sponsorowany