penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

płyta indukcyjna czy ceramiczna
Wnętrza

Płyta indykcyjna czy ceramiczna? – jaką płytę należy wybrać?

W większości polskich domów dobrze znane płyty gazowe są coraz częściej zastępowane przez bardziej nowoczesne. Nowoczesne płyty nie tylko oszczędzą energię, ale również doskonale wkomponują się w zabudowę naszej kuchni.

Płyta indukcyjna – działanie

Płyta ta posiada cewkę indukcyjną, której zadaniem jest wytwarzanie zmiennego pola magnetycznego. W ten sposób przekazuje ona do dna naczynia wytworzoną energię. Decydując się na tego rodzaju płytę, dobrze jest od razu zakupić także garnki ferromagnetyczne, dzięki czemu ciepło wytworzone przez płytę indukcyjną zostanie wykorzystane tylko w tym miejscu, w którym stoi garnek, a reszta płyty będzie chłodna.

Płyta ceramiczna – działanie

Działanie płyty ceramicznej jest możliwe dzięki grzałkom, które w momencie nagrzewania oddają ciepło garnkom stojącym na płycie. Ten rodzaj płyty posiada do pięciu pól grzejnych, jednak w zwykłych modelach nagrzewają się one dosyć wolno.

Płyta indukcyjna czy ceramiczna? – zalety i wady

Płyty indukcyjne tak samo jak każde inne mają swoje wady i zalety. Do głównych zalet tego rodzaju płyt możemy zaliczyć:
– oszczędność energii
– bezpieczeństwo
– łatwość w utrzymaniu czystości
– możliwość wyboru z coraz to nowatorskich kształtów, wzorów oraz kolorów
Wadą tego typu płyt jest przede wszystkim sposób ich gotowania. Jak zostało wspomniane wcześniej ten rodzaj płyty wytwarza pole indukcyjne, które może rozmagnesować leżąco niedaleko kartę kredytową, a nawet źle wpłynąć na stan zdrowia u osób, które są po wszczepieniu rozrusznika. Jest to bardzo ważna informacja, dlatego osoby po takiej operacji nie powinny przebywać w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kuchenka, ani w żadnym wypadku myśleć o jej zakupie. Kolejną wadą tego typu sprzętu jest oczywiście wysoka cena, ponieważ za dobrą płytę indukcyjną musimy zapłacić ponad 2000 zł, a oprócz tego dochodzi nam koszt zakupu odpowiednich garnków.
Do głównych zalet płyt ceramicznych z pewnością należy zaliczyć:
– ciekawe funkcje, pozwalające na różne ułatwienia podczas gotowania
– łatwe czyszczenie (jednak należy zwrócić uwagę, że czyszczenie takiej płyty odbywa się tylko w momencie, w którym wszystkie palniki są całkowicie chłodne)
– brak przeciwwskazań zdrowotnych do użytkowania
– ładny design
Wadami tego typu kuchni są:
– większe koszty zużywania energii elektrycznej
– często występujące awarie
– brak możliwości pracy po wyłączeniu prądu.

Wybór odpowiedniej płyty patrząc po jej wadach i zaletach, powinien być dostosowany do potrzeb osoby kupującej. Tak naprawdę oba produkty doskonale spełniają swoje zadania.