penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

modne poduszki
Wnętrza

Jak wybrać modne poduszki do salonu?

Poduszki to jeden z tych elementów dekoracyjnych, które nie tylko bardzo wpływają na wygląd salonu, ale dodatkowo są łatwym i tanim sposobem na zmianę wystroju wnętrza. Jak wybrać modne poduszki, które ożywią salon?

Kształt i rozmiar

Wybierając modne poduszki trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kolor poduszek, ale również kształt i wielkość.

Właściciele niewielkiej sofy mogą pozwolić sobie na poduszki 45 x 45 cm. Nie powinno być ich na kanapie więcej niż 3. Na dużej kanapie można położyć poduszki 50 x 50 cm, a nawet 60 x 60 cm. Narożnik jest idealny, by wykorzystać poduszki XXL, czyli 70 x 70 cm.

Warto pamiętać, że nie tylko klasyczne, kwadratowe poduszki można wykorzystywać, by ozdobić sofę. Bardzo ciekawie wyglądają modne poduszki prostokątne, okrągłe czy wałki. Interesująca sofa może być udekorowana poduszkami w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Trzeba jednak ostrożnie tworzyć kompozycje, by nie wprowadzić zbędnego chaosu.

Jak dobrać kolor?

Wybierając modne poduszki można posłużyć się dwiema metodami. Jedną jest zachowanie tonacji kolorystycznej. Drugą – kontrast. Trzeba przyznać, że poduszki dobrane kontrastowo do sofy i wystroju pokoju mają ożywczy wpływ na wygląd salonu.

Na sofie beżowej idealnie będą wyglądały modne poduszki w kolorze granatu, bordo, czerni, brązu czy butelkowej zieleni. Szara sofa jest idealnym tłem dla poduszek czerwonych, pomarańczowych, żółtych, fioletowych czy różowych.

Wybierając modne poduszki nie można zapomnieć o wzorach. Do salonu w stylu skandynawskim idealne będą poduszki z motywami florystycznymi. Do mieszkania nowoczesnego świetnie będą pasowały geometryczne wzory, a w salonie rustykalnym warto wykorzystać poduszki z kwiatami. Pięknie również będą wyglądały poduszki z ozdobnymi falbanami, kokardami czy haftem.

Jak ułożyć poduszki?

Układając poduszki na sofie trzeba pamiętać, że nie może być ich za dużo. Ciągłe zdejmowanie poduszek, by wygodnie usiąść nie jest komfortowe.

Najbardziej klasycznym ułożeniem poduszek jest wykorzystanie dużych poduch do ułożenia z tyłu, a mniejszych przed nimi. Symetryczne ułożenie wprowadzi ład do salonu.

Chcąc ożywić kompozycję warto wykorzystać poduszkę w innym kształcie ułożoną na środku sofy. Okrągła, prostokątna lub walcowata poduszka będą zaburzały harmonię, ale jednocześnie sprawią, że kompozycja będzie bardziej interesująca.

Osoby, które mają duży narożnik mogą w rogach kanapy ułożyć po dwie poduchy. Można wykorzystać poduszki tego samego rozmiaru lub z tyłu położyć większą poduszkę, a z przodu mniejszą. Takie ułożenie pozwoli wygodnie odpoczywać na kanapie.