penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

jak ocieplić poddasze
Remont

Sposoby, jak ocieplić poddasze

Poddasze użytkowe cieszy się dużą popularnością, nic więc dziwnego, że wiele osób budujących domy zastanawia się nad tym, czy nie wykorzystać jego możliwości. Bez względu jednak na to, czy na poddaszu ma być zlokalizowany jedynie pokój, czy też niewielkie mieszkanie z kuchnią i łazienką, jedno z ważniejszych pytań, jakie należy sobie zadać dotyczy tego, jak je ocieplić.

Jak ocieplić poddasze – dlaczego jest tak ważne?

Czy osoby zastanawiające się nad tym, jak ocieplić poddasze rzeczywiście postępują słusznie koncentrując swoje siły na realizacji tego celu? Wiele wskazuje na to, że jest to trafne podejście. Choć poddasze użytkowe może sprawiać wrażenie niepozornego, w rzeczywistości jest newralgicznym miejscem w każdym domu. Błędy popełniane już na etapie budowy przyczyniają się zatem do dużych strat ciepła. Jeśli zatem poddasze ma być wykorzystywane w praktyce, właściwe ocieplenie połaci dachowej staje się absolutnym minimum tego, co powinniśmy zrobić.
Oczywiście, osoby zastanawiające się nad tym, jak ocieplić poddasze muszą być świadome tego, że termoizolacja tej przestrzeni nie zawsze opiera się na tych samych zasadach. Nie ma rad, które sprawdziłyby się bez względu na okoliczności. W pierwszej kolejności należy zatem ocenić stan faktyczny, dokładnie przyjrzeć się temu, jak prezentuje się więźba dachowa i jak wygląda stan innych elementów konstrukcji dachu. Wytrzymałość stropu oraz więźby może mieć kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiedniej metody ocieplenia.

Jak ocieplić poddasze – pianka poliuretanowa

Jednym z rozwiązań pozwalających na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jak ocieplić poddasze jest pianka poliuretanowa. Jest ona zwykle opisywana jako ciekawa alternatywa dla wełny skalnej, choć mówiąc o jej właściwościach zwraca się uwagę na to, że jest to rozwiązanie posiadające zarówno zalety, jak i pewne wady. Pianka poliuretanowa jest materiałem, którego wykorzystanie wiąże się z koniecznością pamiętania o dużej staranności. Wymaga też sporego nakładu pracy, zalec się więc, aby ocieplenie poddasza pianką uznać za zadanie, które najlepiej jest powierzyć profesjonalistom. Warto też pamiętać, że już po aplikacji pianki wskazane jest odczekanie nawet 28 dni, bo rozwiązanie to może przez ten czas emitować opary szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

Jak ocieplić poddasze – wełna skalna

Także wełna skalna nadal ma szerokie grono zwolenników wśród osób zastanawiających się nad ociepleniem poddasza. Zainteresowanie nią nie powinno budzić zresztą zaskoczenia. Jest elastyczna, a tym samym można wypełnić bez trudu każdy zakamarek poddasza. Nie bez znaczenia jest i to, że możliwe jest jej ścisłe układanie, a to minimalizuje ryzyko pojawiania się szczelin, przez które może uciekać ciepło. Zaletą wełny skalnej jest także dość wysoka gęstość. Przyczynia się ona do tego, że wykorzystując ten materiał budowlany można zadbać także o izolację akustyczną poddasza użytkowego. Jeśli planujemy ocieplenie wełną budowanego dopiero domu, prace na poddaszu możemy wykonać samodzielnie. W innym wypadku zaleca się skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów.