penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

Wentylacja w domu zimą
Dom

Wentylacja w domu zimą. Jak zapewnić skuteczną wymianę powietrza?

Zima to okres najbardziej aktywny dla domowego systemu wentylacyjnego i ma szczególne znaczenie o tej porze roku. Sprawny system zapewnia usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru wilgoci, a dzięki użyciu odpowiednich nawiewników montowanych na oknach, do pomieszczeń dostarczane jest świeże i czyste powietrze. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zapewnić skuteczną wymianę powietrza zimą. 

Znaczenie poprawnej wentylacji zimą

Zima jest okresem, w którym w związku z niską temperaturą radziej otwieramy okna i wietrzymy pomieszczenia. To z kolei przyczynia się do gromadzenia się wilgoci i zarazków. Zima to okres, w którym w szczególności powinniśmy zadbać o prawidłowe działanie wentylacji, zwłaszcza jeśli korzystamy z ogrzewania spalinowego, który polega na dostarczaniu ciepła uzyskanego w procesie spalania paliw – węgla, gazu czy oleju opałowego. 

Szacuje się, że czteroosobowa rodzina podczas codziennych prac, takich jak: gotowanie, kąpiel czy suszenie prania, wytwarza ok. 10 litrów wilgoci dziennie. W przypadku, gdy nasz system wentylacyjny nie działa prawidłowo, poziom wilgoci znacznie wzrasta. Jej optymalny poziom to 40-60%, a jeśli jest on wyższy, to sprzyja to rozwojowi grzybów i pleśni, które mają niezwykle negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Dlaczego skuteczna wentylacja jest tak istotna?

Skuteczna wentylacja, którą możesz zakupić na Ventido – Hurtownia Wentylacji, jest niezbędna dla dobrego samopoczucia osób, które przebywają w budynku, ale również dla ich zdrowia. Odgrywa ona kluczową rolę w prawidłowej eksploatacji budynku, w szczególności zapobiega powstawaniu wilgoci, grzybów i w ostatecznym rozrachunku – zniszczenia struktury budynku. Stężenie substancji zanieczyszczających wewnątrz naszego domu jest kilkukrotnie większa niż powietrza zewnętrznego. Codziennie, niezależnie od budynku, w którym przebywamy, jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia chemiczne wydzielane przez materiały budowlane i wyposażenie wnętrz. Oddychając, my ludzie, wydzielamy dwutlenek węgla, a codzienne czynności domowe – pranie, gotowanie i kąpiele, są źródłem dużej ilości wilgoci w postaci pary wodnej. Dlatego tak istotnym jest, aby nasza wentylacja była skuteczna i działała prawidłowo. 

4 sposoby na zadbanie o prawidłową wentylację

W okresie grzewczym należy zadbać o kilka czynników, które poprawiają wymianę powietrza i obniżą poziom wilgoci w pomieszczeniach. Poniżej przedstawiamy 4 sposoby, z których warto korzystać w zimę, aby nasza wentylacja była sprawna! Dlatego warto zainteresować się rekuperacja szczecin, która pomoże zażegnać wszystkie problemy nieprawidłowej cyrkulacji powietrza!  

Wietrzenie pomieszczeń

Jest to najprostszy sposób zadbania o dobrą wentylację, o którym bardzo często zapominamy w okresie zimowym. Wietrzenie zapobiega zbyt zbyt wysokiej wilgotności powietrza, której oznaką jest parowanie szyb wewnętrznych. Zjawisko to jest naturalne i najbardziej widoczne w okresie zimowym. Woda z wilgotnego powietrza skrapla się zwykle w zetknięciu z powierzchnią o temperaturze niższej niż otoczenie, często na szybach, nieodpowiednio ocieplonej wnęce okiennej lub narożach okien. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może mieć negatywne skutki zarówno dla zdrowia ludzi, jak i stanu pomieszczeń 

Przepływ powietrza przez kratki wentylacyjne

W okresie zimowym powinniśmy sprawdzić kratki i czy układ wentylacyjny jest drożny i czy działa prawidłowo. Warto również zdemontować i wyczyścić kratki z zalegającego kurzu i ewentualnych zanieczyszczeń organicznych. Pozwoli to na lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Otwarcie nawiewników okiennych

Nowoczesne okna charakteryzują się dużą szczelnością, jednak jest to i wada i zaleta tego rozwiązania, jeśli porównamy je do okna starego typu. Zaleca się otwarcie nawiewników okiennych, które zapewniają dopływ powietrza z zewnątrz, ale nie powodują jednoczesnego wychłodzenia pomieszczeń. 

Regularne przeglądy wentylacji

Zgodnie z przepisami prawa, przynajmniej raz w roku powinna być przeprowadzona inspekcja skuteczności wentylacja. Ta przeprowadzona powinna być przez uprawnionego mistrza kominiarskiego. To pozwoli na wychwycenie i usunięcie ewentualnych nieprawidłowości. 

Wentylacja zimą – najczęstsze błędy

Najczęściej popełnianym błędem jest nadmierne uszczelnianie okien i innych elementów budynku w trosce o ochronę przed jego wyziębieniem. To w konsekwencji prowadzi do osłabienia wentylacji budynku lub nawiewu z kratek wentylacyjnych. Prowadzi to do zawilgocenia mieszkania, które objawiają się nadmiernym parowaniem okien. Kolejnym, wręcz niedopuszczalnym błędem, jest zaklejanie kratek wywiewnych. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których spalany jest gaz lub znajdują się kominki. 

Czasami dochodzi do odwrócenia kierunku przepływu powietrza w kanałach wywiewnych. Powietrze, które nie opuściło pomieszczeń, będzie napływać tymi kanałami. Zjawisko to odczuwane będzie przez mieszkańców jako nawiew zimnego powietrze przez kratki wentylacyjne i jest nie do powstrzymania, aż do czasu zapewnienia kontrolowanego napływu powietrza przez nawiewniki w oknach lub inny skuteczny sposób.