penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

pierwsze mieszkanie
Nieruchomości

Na co zwrócić uwagę wybierając pierwsze mieszkanie?

Pierwsze mieszkanie bardzo często kupują rodzice młodym ludziom, którzy wyjeżdżają na studia. Równie często para młodych ludzi, która rozpoczyna nowe życie, poszukuje dla siebie lokum. Jak wybrać pierwsze mieszkanie, by było praktyczne i funkcjonalne?

Na co mnie stać?

Zakup mieszkania jest jednym z najpoważniejszych wydatków w naszym życiu. Nie znaczy to, że pierwsze mieszkanie musi być traktowane jako te docelowe.

Wybierając mieszkanie na początek swojego samodzielnego życia warto dobrze zastanowić się, na jakie mieszkanie można sobie pozwolić. Wybierając mieszkanie dla pary warto skoncentrować się na dwóch pokojach. Nie muszą być duże. Ważne, by można było zaaranżować sypialnie oraz pokój dzienny. Jest to wygodne rozwiązanie.

Pierwsze mieszkania dla studenta może być jednopokojowe, gdy student planuje mieszkać sam. Warto jednak rozważyć możliwość podnajęcia pokoju. Dzięki temu zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie będzie tak dużym obciążeniem domowego budżetu rodziców.

Decydując się na zakup mieszkania, w którym pokój ma zostać podnajęty koniecznie trzeba skoncentrować się na mieszkaniach, które są rozkładowe. Przejściowy pokój nie znajdzie chętnych.

Moje miejsce

Wybierając pierwsze mieszkanie należy bardzo dokładnie zastanowić się, jaka lokalizacja będzie odpowiednia.

Centrum miasta jest bardzo wygodne, gdyż wszystkie jego atrakcje są dostępne bez żadnych problemów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w dużych miastach bardzo często jest problem z ciszą oraz dostępem do terenów zielonych.

Młodzi ludzie, którzy planują założenie rodziny powinni rozważyć możliwość kupna mieszkania na osiedlu, które jest oddalone od śródmieścia. Zazwyczaj są to osiedla dobrze skomunikowane, z dobrą infrastrukturą oraz niezbędnymi punktami usługowymi w obrębie osiedla. Zaletą osiedli oddalonych od centrum jest cisza oraz łatwiejszy dostęp do terenów rekreacyjnych, czy placów zabaw.

Stare czy nowe?

Możliwości zakupu pierwszego mieszkania bardzo często ograniczone są zdolnością kredytową, która u młodych osób nie jest wysoka.

Osoby, którym zależy na większym metrażu mogą rozejrzeć się za ofertami z rynku wtórnego. Są to mieszkania w starszych blokach, których cena jest niższa niż w nowym budownictwie. Kolejnym argumentem, który przemawia za rynkiem wtórnym jest możliwość uniknięcia poważnego remontu.

Remont lub wykończenie mieszkania deweloperskiego to kolejne koszty. Mieszkania na rynku wtórnym nie zawsze wymagają poważnych inwestycji. Zdarzają się nieruchomości, którym wystarczy odświeżenie, które można przeprowadzić samodzielnie.