penguinrooms.pl

Dom, Remont, Budownictwo

mieszkanie na poddaszu
Wnętrza

Jak zaaranżować przytulne mieszkanie na poddaszu?

Mieszkanie na poddaszu to trudna, ale jednocześnie fascynująca przestrzeń do aranżacji. Skosy, widoczne belki stropowe oraz słupy sprawiają, że poddasze jest wyjątkowo klimatyczne. Jak zaplanować przestrzeń, by była nie tylko gustowna, ale również praktyczna?

Biel – idealny kolor na poddasze

Mieszkanie na poddaszu na pewno pokocha biel. Jest to kolor, który idealnie koresponduje z naturalnym drewnem. Belki stropowe, słupy czy podłoga, które będą w kolorze jasnego drewna sprawią, że poddasze będzie jasne, radosne i niezwykle eleganckie.

Biel na poddaszu warto skontrastować z czarnymi dodatkami oraz czerwienią ceglanej ściany. Czarne dodatki można wprowadzić jako lampy sufitowe, kable widoczne na ścianie i suficie czy oświetlenie boczne. Dzięki takim dodatkom mieszkanie stanie się charakterystyczne i jedyne w swoim rodzaju.

Miejsca na schowki

Mieszkanie na poddaszu jest pełne tajemniczych schowków. Skosy to największy atut mieszkań na poddaszu, ale również bardzo trudne miejsca do aranżacji.

Niskie części strychu warto wykorzystać, by zrobić funkcjonalną zabudowę. Szafy, które powstaną pozwolą na ukrycie wielu rzeczy, dzięki temu w mieszkaniu będzie panował ład i porządek.

Projektując szafy trzeba pamiętać, że drzwi przesuwne nie zawsze sprawdzają się w trudnych wnętrzach. Skosy powodują, że ich zrobienie staje się niemożliwe. Drzwi uchylne są dużo wygodniejsze. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy nie będą zajmowały zbyt dużo miejsca, co może zakłócić ciąg komunikacyjny.

Chcąc optycznie powiększyć mieszkanie na poddaszu warto zrobić szafy w jasnych kolorach. Do wnętrza nowoczesnego idealne będą drzwi z materiału z połyskiem, dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się większa. Do wnętrza klasycznego można wykorzystać drzwi lustrzane.

Światło – element dekoracyjny

Planując mieszkanie na poddaszu nie można zapomnieć o roli światła w tworzeniu przytulnych wnętrz. Poddasze warto wyposażyć w okna dachowe, które już od samego rana będą wpuszczały promienie słońca do mieszkania. Dzięki temu mieszkanie będzie jasne i radosne. Ciemne mieszkania są smutne i przytłaczające.

Nie można również zapomnieć o świetle sztucznym. Poddasze wraz ze swoimi zakamarkami musi być dobrze doświetlone. Aranżując górne oświetlenie warto zadbać, by był więcej niż jeden żyrandol. Dzięki temu na poddaszu nie bezie zacienionych miejsc.

Chcąc uzyskać przytulne mieszkanie na poddaszu koniecznie trzeba pamiętać o wykorzystaniu kinkietów. Warto umieścić je nad łóżkiem, biurkiem czy toaletką. Świetnie będą wyglądały również nad komodą.